Songkran – mokrý nový rok v Thajsku

V Thajsku probíhá Songkran. Jako každý rok svátek spadá na 13. -15. dubna. Z jedné strany je to blázinec, protože místní se vydávají na venkov navštívit své rodiny, zatímco do Bangkoku míří turisti, protože atmosféra Songkranu je něco, co stojí za to zažít na vlastní kůži.

Během Songkranu mladí lidé polívají ruce starším na důkaz úcty ke stáří. Je to buddhistický svátek, který oslavuje rodinu a stáří. Rituálně se také polívají sochy Buddhy v chrámech.

Kromě této decentní stránky má Songkran i svou divokou tvář. Snad celý Bangkok vyráží do ulic. Slavná Khao San Road je kvůli oslavám zavřená pro dopravu a místo aut je tam hlava na hlavě.

Čím větší město, tím větší intenzita.

Davy lidí po sobě stříkají z vodních pistolek, polívají se kbelíky ledové vody a mažou se podivným jílem s přáním šťastného Nového roku. Všichni se při tom usmívají, a protože je v Thajsku během dubna nejtepleji, tak ani nikomu nevadí, že je mokrý od hlavy až k patě.

Oslavy Songkranu jsme si mohli prohlédnout, když jsme popojížděli v zácpě uličkami Bangkoku. Na jedné straně ulice skupina kluků číhala na tuk-tuky s kbelíky vody, za rohem měli pro jistotu nachystané kbelíky i pistolky a nezalekli se ani autobusu nebo policejního auta.

Jak si užít (přežít) Songkran

  • Pořiďte si nepromokavý obal nebo vak na mobil, foťák a pasy. Obojí se dá sehnat na každém rohu.
  • Ven nechoďte v nóbl oblečení, budete mokří a špinaví.
  • Vyzbrojte se. Vodní pistolku i vodu seženete ve stáncích na ulici.
  • Šetřete vodou. Vodní bitvy si užijete dosytosti. Nic se ale nemá přehánět.
  • Nemiřte vodou na děti a staré lidi. Vyberte si rovnocenné soupeře.
  • V chrámech se chovejte s úctou a pistolky schovejte. Běžte polít sochu Buddhy nebo chvíli pozorujte, jak to dělají místní.
  • Popřejte lidem okolo „Happy Songkran“, jde koneckonců o oslavu Nového roku.

Chtěli jsme se podívat, jak vypadá Songkran, když člověk opustí bezpečný úkryt hotelu. Terčem vodních přestřelek jsou hlavně turisti a cokoli světlovlasého. Náš syn měl skoro dva roky a světloučké vlásky, takže byl jak magnet na hlavně vodních pistolek.

Studené spršky ho ze začátku děsily, ale vysvětlili jsme mu, co se bude dít. Dal si sluneční brýle, aby mu voda nestříkala do očí, vyfasoval pistolku a zapojil se do vodní bitvy.

Po Khao San Road jsme ušli pár metrů a už jsme byli celí mokří a špinaví od jílu. Dav docela zhoustnul, ale podívaná to byla zajímavá. S manželem nejsme rozjuchané párty povahy, takže byste asi netipovali, že se něčeho takového zúčastníme, ale v těch oslavách je taková obrovská energie, že mi ještě teď září oči, když si na Songkran vzpomenu.

Pokud nejste naladěni na oslavy, tak zkuste Songkran strávit v některém z chrámů, kde probíhají rituální ceremonie a polévání soch Buddhů. V některých chrámech je nachystané i občerstvení a vypadá to tam jako sousedská nebo rodinná oslava. Atmosféra je vřelá a všichni vás vítají s úsměvem.

 

„Miluji cestování ať už prstem po mapě nebo do všech těch krásných míst na naší planetě. Chci to ve vás probudit taky, proto o tom píšu.“ Začtěte se do eBooku Adventní cesta kolem světa nebo si přečtěte můj příběh tady -->
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.