Yellowstone – druhý nejstarší národní park světa

Včera jsem na seznam.cz narazila na video o Yellowstonu. Ani jsem nevěděla, že je to druhý nejstarší park na světě. (Ve videu mu ale přisuzují prvenství). Právě včera slavil Yellowstone výročí svého vzniku, protože se z něj stal národní park přesně 1. 3. 1872. Mám to štěstí, že jsem se tam mohla před pár lety podívat. Byla jsem v USA jako au-pair a víkendy jsme s kamarádkama trávily většinou na cestách.

Když už se člověk dostane za „velkou louži“, tak by byla škoda nevyužít to k objevování toho, co je kolem. Jako au-pair jsem byla u rodiny v Coloradu a Yellowstone byl tím pádem žhavým adeptem na výlet. Cesta autem zabrala jen asi 12 hodin a pořád bylo na co se koukat.

 

Jízda přes Wyoming se podobá projížďce po měsíční krajině. Zhruba co hodinu míjíme osamocený dům nebo menší vesnici. Tady si člověk uvědomí, jak je v Česku všechno namačkané na sobě.

Yellowstone jsou majestátné lesy protnuté asfaltkou, po které se prohání stáda bizonů.

                     

My máme to štěstí a větší stádo potkáváme, když nám blokuje cestu. Dva samci se do sebe pustí a dokonce tou svou bitkou lehce posunou asi čtvrté auto před námi. No jo, není to jako v ZOO, kde člověka od zvířat dělí plot nebo zeď.

Kromě bizonů jsou tu i medvědi, jeleni wapiti a různé druhy ptactva.

Při kempování se doporučuje nechat jídlo v autě nebo v kovových boxech dál od kempovacích míst.  Člověk se tak snáze vyhne případné návštěvě medvěda. Nás po ránu nečeká medvěd, ale tady ten bizon.

V Yellowstonu je spousta krásných a zajímavých míst. Kaldron, to pověstné modro-zelené oko však z pohledu turisty není vidět, zato je ho cítit. Chodit se může jen po vyznačených trasách, po dřevěných chodnících. Sejít z cesty by nebylo na mnoha místech ani možné, protože pod těmi chodníky je půda docela horká nebo je kolem bublající bahno.

        

Celým národním parkem se táhne dosti výrazný zápach zkažených vajec. Je to způsobené sirnými prameny, které se nachází v celém Yellowstonu. Za pár hodin to člověk skoro nevnímá a může se tak kochat bahenními sopkami, gejzíry a jezírky.

                            —

Nejznámější gejzír je Old Faithful, který chrlí sloupy vody v pravidelných intervalech.

Jsou zde i další gejzíry, ale Old Faithful je zkrátka starý, dobrý a spolehlivý. Bahenní sopky a další přírodní úkazy s náznakem sopečné aktivity jsou na jeden víkend tak akorát, takže pokud budete v USA, navštivte Yellowstone, určitě to stojí za to!

„Miluji cestování ať už prstem po mapě nebo do všech těch krásných míst na naší planetě. Chci to ve vás probudit taky, proto o tom píšu.“ Začtěte se do eBooku Adventní cesta kolem světa nebo si přečtěte můj příběh tady -->
Komentáře
  1. Veronika napsal:

    Nádhera! Tiež milujem cestovanie 🙂 A týmto článkom si vo mne vzbudila túžbu – ísť sa tam pozrieť. 😀 Musí to byť úžastné.

    • Lucie Letochová napsal:

      To jsem ráda. Děkuji 🙂 Opravdu je tam moc krásně. A na jiných místech USA také. Stojí za to aspoň část procestovat 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.