Máte plný počítač fotek z dovolených a říkáte si, že si je roztřídíte později? Neodkládejte to a mrkněte na jednoduchý přehled možností, jak naložit s fotkami. Můžete se také inspirovat radami profesionálních fotografů a jejich tipy ohledně ukládání fotek na konci článku.
Cestujete s dětmi a možná jsou malé, aby si všechny výlety a dovolené pamatovaly. V dnešní době foťáků a mobilů není nic jednoduššího, než zmáčknout tlačítko a pěkně se zazubit do objektivu.
To je ale jen jedna část. Pokud jste jako já a máte z dovolené 8000 fotek (ano, neujela mi ruka), tak asi rádi fotíte a určitě nechcete o fotky přijít.
Jak tedy zálohovat fotky, abyste se na ně mohli později podívat a zavzpomínat na zážitky z dovolené?
Není to tak dávno, kdy se fotilo na kinofilm, který si potom člověk dával vyvolat. To už zní dneska jako sci-fi, ale byl to nádherný pocit, když jste se pak na těch 24 fotek mohli konečně podívat!
Dnes už ale doba pokročila, vše se zrychlilo a na fotky nečekáme týden a rozhodně jich není jen 24! Při těch kvantech fotek, které nafotíme, bychom logicky měli řešit otázku jak a kde zálohovat fotky, abychom o ně nepřišli.
Nabízím vám výčet možností, jak „uchovávat“ fotky, abyste se z nich mohli ještě dlouho těšit.
CLOUD je pro mě zatím pole neprobádané, tedy kromě FOTKY GOOGLE. To jde ale částečně mimo mě. Člověk si to na telefonu nastaví a pak už jen na mobil chodí upozornění, že se mi zálohovaly fotky (bez mého přičinění). Když vidím ty hromady fotek, kterýma bych musela projít a protřídit je, abych je zálohovala, tak se mi do toho nechce. Se dvěma dětma se vždycky najde činnost, která je zrovna důležitější než třídění a upravování fotek, takže tuto službu vítám.
Jen si pořádně přečtěte podmínky jednotlivých cloudů, protože některé ukládají fotky v komprimovaném formátu. Ten zmenší původní velikost fotky, takže pokud byste chtěli takové fotky později tisknout, nemusí být výsledek v nejlepší kvalitě.
WORLDEE jsem objevila přes kamarádku Olgu Pincovou, která také píše blog o cestování. Worldee je nová aplikace, která se teprve rozjíždí, ale přijde mi fajn, že je jednak v angličtině i češtině pro ty, co neumí moc anglicky a taky dává prostor pro víc než jen pouhé vložení fotek z cest.
Tady už si opravdu můžete vytvořit solidní zálohu fotek. Je to vlastně takový elektronický cestovní deník. Každou cestu nebo destinaci si vložíte do alba, které je umístěné na mapě světa a své fotky tam ukládáte dvěma způsoby.
Buď jako CESTU, kde si mapujete trasu, kterou jste procestovali nebo jako NÁVŠTĚVU, kde vkládáte fotky z pobytu v jedné destinaci. Postupně si taky navolíte jméno cesty, s kým jste tam byli, co jste viděli, přidáte fotky a třeba i videa a také si zvolíte, jestli tuto vaši cestu uvidíte jen vy, okruh přátel nebo všichni, kdo stránky navštíví.
Cesty se vám postupně ukládají do strukturované mapy světa, kde vidíte nejen místa, která jste navštívili, ale i počet a jména cest. Prostě přehledně zmapované cestování.
Navíc můžete vyhledat další cestovatele a prohlédnout si jejich fotky a poznámky z cest.
Pokud byste si tam chtěli vytvořit účet a zdokumentovat si svoje cesty, tak neváhejte, protože do konce února je možnost doživotního prémium členství, které bude potom zpoplatněno.
Stačí zadat Kód: JNLLIFETIME a máte doživotní bezplatné členství, což považuju za fajn možnost jak si z chaosu udělat přehlednou mapu cest s fotkami a poznámkami.
Na Worldee stačí zadat Kód: JNLLIFETIME a máte doživotní bezplatné členství. Platnost pouze do konce února 2019.
RAJČE nebo FLICKR a další jsou obrázkové hostingové služby. Měli jsme účet na PICASA, s alby z doby, kdy jsme bydleli ve Walesu, ale PICASU v roce 2016 ukončili a převedli účty na FOTKY GOOGLE.
Flickr od února 2019 přechází z 1 TB prostoru zdarma na 1000 fotek zdarma. Technicky vzato to bude změna na zpoplatněnou službu. Takže u hostingových služeb si nemůžete být jisti, že se stávající podmínky za pár let nezmění.
Zálohování fotek na Rajčeti vypadá jakokdybyste si pořídili elektronické „fotoalbum“. Fotky máte v albech, kde si je prohlídnete a pokud si alby listuje někdo jiný, může vám fotky okomentovat. Akorát u toho chybí ta společná káva a sušenky 🙂
Alba máte ale přehledně označena a taky si je můžete zaheslovat a znemožnit k fotkám veřejný přístup.
FACEBOOK, INSTAGRAM, PINTEREST a jistě mnoho dalších. Sociální média používám s mírou. Do Instagramu se mi dlouho nechtělo, ale musím říct, že mě baví víc než Facebook. Najdu tam plno krásných fotek od travel bloggerů a taky občas díky tomu narazím na super místo nebo památky, které hodlám v budoucnu navštívit. Zase o důvod víc proč nesedět doma a vyrazit na cesty!
Žádné z těchto sociálních médií se nezaměřuje pouze na cestování, ale na Facebooku a Pinterestu si můžete vytvořit tématická alba s fotkami, na Instagramu je vše pohromadě, ale zase můžete označit fotky „hashtagy“ a tím si vyselektovat třeba právě téma cestování.
Že to neřeší problém zálohování fotek? Pokud si odvaříte počítač nebo ztratíte mobil, tak aspoň nepřijdete o fotky, které jste postovali na těchto sociálních médiích…
Ukládání fotek na EXTERNÍ DISKY volím jako pojistku. Tam přetáhnu neroztříděné fotky a doufám, že se k nim brzy dostanu a upravím je… Je to možnost, jak se dostat k fotkám, i když nejste online. V některých zemích není problém nebýt online, takže než ztrácet nervy s nefungujícím připojením k Internetu, můžete dohánět resty a třídit fotky.
FOTOKNIHY jsou docela oblíbená varianta hlavně před Vánoci. Aspoň v té době mi chodí na email jedna nabídka fotoslužeb za druhou. Pár fotoknih jsem už nechala tisknout a osvědčily se mi tyto společnosti.
FOTOALBA si může člověk koupit v obchodě nebo s trochou kreativity vykouzlí svoje vlastní. V USA jsou velmi oblíbené „scrapbooky“. Ve výtvarných potřebách najdete nepřeberné množství samolepek, rámečků, knoflíků, stužek a dalších doplňků, které se na scrapbooky používají.
Možností je určitě více, ale shrnula jsem ty, co považuju za hlavní a s čím mám zkušenost.
Fotografie na kterých mi záleží – zakázky, osobní projekty a fotografie z cest se snažím zálohovat vždy alespoň na dvou externích discích. Něteré důležité fotografie mám uloženy na NASu, který mám u svoji mámy, která bydlí 400km daleko. Tento NAS je dále zálohován skrze Amazon Prime, který při ceně $119 ročně nabízí neomezenou kapacitu na zálohu fotografií (včetně RAWu) + další služby, které možná rádi využijete:)
Každopádně doporučuji zálohovat tak, aby fotogorafie o které nechcete přijít byly vždy současně alespoň na dvou “místech”. Buď to mohou být disky a nebo můžete využít kombinaci disk + nějakou cloudovou službu. (Kuba Jurdič)
Odjakživa jsem si na záloze fotografií zakládala. Ne jen na fotografiích mých klientů, ale také našich osobních fotografiích. Když jsem ještě nepracovala v profesi fotografky, zálohovala jsem tak, že jsem fotografie měla vždy alespoň na dvou počítačích + na pevném disku. Také miluji zálohu ve formě fotoknih, které pro naši rodinu tvořím téměř každý rok.
Dnes mám zálohu vyřešenou úžasným systémem NAS od firmy Sinology. Jedná se o externí úložiště ve formě krabičky, kterou doma máme. Všechny zařízení v domácnosti jsou s NASkou propojeny. Z mobilu se mi fotografie automaticky ukládají přímo tam, aniž bych muselo fotky přetahovat.
V počítačích nemáme žádné složky na ploše, jak to má většina lidí, ale máme tam jen jednu složku ( v ní samozřejmě více podsložek) do které když něco vložím, tak se to opět ukládá do NASky. Aby toho nebylo málo, tak všechno, co se do NAS uloží, se zároveň „zrcadlí“ / kopíruje do druhé krabičky – vše máme tedy uloženo na dvou discích a kdyby se jeden například rozbil, je tu ten druhý. Tento systém je perfektní a všem ho vřele doporučuji. (Lenka Stehnová)
Vše má své klady a zápory. K čemu se přikláníte vy? Máte jiné osvědčené způsoby, jak zálohovat fotky, abyste o ně nepřišli? Sem s nimi, ať jsem zas o něco chytřejší!
PS: Taky se může stát, že vám foťák nebo mobil ukradnou, jako nám v Barceloně, a rázem nemáte ani 1 fotku a starosti se zálohováním fotek odpadají…
Ještě že existují pohlednice 😀
Super článek, skvělý tipy. Díky, Lucko! 🙂 K těm cloudovým řešením bych ještě rozhodně doporučil Zoneramu – http://www.zonerama.cz – jedná se o český produkt, ve kterém můžete fotky upravovat, spravovat, katalogovat, štítkovat, dají se snadno sdílet a tak, ale hlavně nabízí neomezený prostor a fotky nikterak nekomprimuje 🙂 A dokonce bez reklam!
Díky Radku 🙂 na zonerama se podívám. Už jsem o tom slyšela, ale v technických věcech se zrovna nevyžívám, tak neřeším, co nemusím 😀 Ale určitě mrknu. Google záloha je totiž rychle plná a komprimuje fotky a za rozšíření se platí. Ne moc, ale peníze se dají použít i jinak 😉
Ať se hezky cestuje a jsem zvědavá na další fotky z cest!